Elektronik Veritabanlarına Kampüs Dışından Erişim (Proxy - Vekil Sunucu)

Version 2 Published

Created On: Oct 17, 2014 9:33 AM By Rodoplu, Umut - Last Changed:  Oct 17, 2014 9:55 AM By Rodoplu, Umut

Views: 308,299

TED Üniversitesi Elektronik Veritabanlarına kampüs dışından erişim için tarayıcınız üzerinde yapılması gereken Proxy - Vekil Sunucu ayarları aşağıda tanımlanmıştır.

Verilen örnekte IE - Internet Explorer tarayıcı üzerinden gidilmiş olup yapılan ayarlar işlemlerden sonra bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılarınız için geçerli olmaktadır.

IE tarayıcınızda Settings/Ayarlar > Internet Options/Internet Seçenekleri menüsüne girilir.

proxy1.jpg

Açılan ekranda Connections/Bağlantılar sekmesine tıklanır. LAN Settings/Yerel Ağ Ayarları butonuna tıklanır.

proxy2.jpg

Use Proxy Server/Vekil Sunucu kullan seçeneğine tıklanır ve aşağıda gösterilen adres alanına "proxy.tedu.edu.tr" ve port alanına "9090" yazılır.

proxy3.jpg

OK/Tamam tuşları ile ekranlardan çıkılır.

Ayalrarın geçerli olması için açık olan tüm tarayıcılarınızdan (IE, Chrome, Firefox) çıkarak yeniden başlatılması gerekmektedir.

Tarayıcınız tekrar açıldıktan sonra sizden kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgiler TEDU tarafından sizlere verilmiş olan TEDUPass (E-mailleriniz için de kullanılan) kullanıcı adı (Önüne "TEDU\" bilgisi girilmesi gerekiyor) ve şifredir.

proxy4.jpg

Not 1 : İlgili ayarlar bir tarayıcıda yapıldığında tüm tarayıılarda geçerli olmaktadır.

Not 2 : Kampüs içerisinde Üniversite yerel ağına bağlı olduğunuz durumlarda proxy ayarlarına ihtiyaç duymadan elektronik veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.

Not 3 : TEDÜ tarafından sizlere sağlanan bilgilsayarlarda bilgisayara giriş sırasında TEDUPass kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz için tarayıcınızı yeniden başlattığınızda yeniden kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek olmamaktadır.
 

There are no comments on this page